‘Kuruluş Osman’, prodüksiyon kalitesi, kostüm ve görkemli platosu ile Türk dizi sektörünün uluslararası arenadaki amiral gemisi olacak.
 ●‘Kuruluş Osman’ için Bozdağ Film Platosunun 300 dönüm arazisi üzerinde Kayı Obası, Bizans kalesi, suni göl ve çevresinde bir şehir ile Türkmen beyliği kasabasından oluşan devasa setler inşa edildi. Söğüt kasabası Osman Bey dönemi için baştan aşağı yenilendi. Kayı Obası dışında, farklı Türk beylikleri için de dört oba inşa edildi.
● 800 metre genişliğinde ve 1.60 metre derinliğinde inşa edilen suni göl ve çevresinde kurulan şehir ise 20 bin metrekare alana kuruldu. Şehir için de pazar yeri, sahil, iskele, dükkanlar ve evler yapıldı. Yine Türk beyliği kasabasında konaklar, çarşı, dükkanlar, evler, meydan ve camii inşa edilirken bu kasaba da 30 bin metrekare alana kuruldu.
● 150 kişiden oluşan sanat grubu; dekorların dışında binlerce kılıç, kalkan, hançer, mızrak, yaydan oluşan döneme ait silahlar; döneme ait mobilyalar, günlük eşyalar ve aksesuarlar üretti. 
● 40 kişilik ana oyuncu kadrosunun yanında 150 kişilik aksiyon ekibi de dizide görev aldı. 
● Dizinin kamera arkası ekibi 350 kişiden oluşuyor. Animasyon ve efektler için ise 50 kişilik bir ekip görev yapıyor.
● Dizi için 70 adet at satın alındı. Yine dizi için Bozdağ Film Platosunda at çiftliği kuruldu.